Milyen pergető botot vegyek? - hangzik el a kérdés gyakran. Aki a pergető horgászatot választotta hobbijának az tudja, hogy minden a ragadozó halak táplálkozási szokásainak a minél jobb megismerésén alapszik. A felhasznált műcsalik többsége az esetek nagy részében a beteg, vagy sérült kishalak mozgását imitálják - a ragadozó halak génjeiben pedig benne van, hogy ezeket minél előbb el kell takarítani a vízből.
A horgász feladata tehát adott: a csalinkat olyan módon kell felkínálni, hogy a ragadozó halból kiváltható legyen a támadási, zsákmányszerzési ösztön. Ennek eredményeképpen a kiszemelt hal elkapja a helyesen megválasztott és vezetett támolygót, körforgót, twistert, gumihalat, wobblert, azaz a műcsalit.
Ahhoz viszont, hogy a műcsalit a megfelelő helyen tudjuk vezetni, először el kell juttatnunk azt a kívánt helyre, ehhez azonban szükségünk lesz az egyik legfontosabb horgászeszközre, a pergető botra. Igen ám, de milyenre?
Ennek járunk most utána. Itt pedig megtalálod a pergető botainkat, de speciális kérésekben is tudunk neked segíteni.
A pergetőbot
A speciálisan pergetésre létrehozott botokat az anyaguk és a felépítésük különbözteti meg a más kategóriájú társaiktól. A kezdők számára is jó szívvel ajánlható, a célnak valóban megfelelő botok átlagos ára 30.000 Ft-nál kezdődik de a csillagos ég a felső határ. Így mindenki találhat magának és a pénztárcájának megfelelő pálcát, ami akár sok éven keresztül a "hű társa" lehet.
Mik a pergető bottal kapcsolatos legfontosabb elvárások?
A legfontosabb azt megválaszolni, hogy te hol fog horgászni vele és mivel szeretnél (wobbler vagy gummihal), minden más ebből következik.
Lássuk:
- Az anyaga a lehetőségek szerint grafit legyen, mert ez valamivel kisebb súlyt eredményez, ami nagyon fontos, hiszen a pergető botot folyamatosan kézben tartjuk. A carbon botok stabilitását és gerincességét a különböző, kevlár, boron, spirálkarbon erősítések tovább növelik, ami a bot átmérőjének és súlyának folyamatos csökkenését is eredményezi. De ezzel úgy sem igazán fogsz foglalkozni vásárlás során.
- A bottest legyen megfelelően gerinces, de kellően lágy is ahhoz, hogy érezd a vízben a műcsali mozgását.
- A bot legyen a körülményekhez képest egyszerre erős és rugalmas, hogy abban az esetben is jó eséllyel vegyük fel a küzdelmet a hallal, ha nehéz terepen horgászunk, vagy pedig a megszokottnál nagyobb hal akad horgunkra.
- A hosszúsága attól függ, hogy partról szeretnél vagy esetleg csónakból vele horgászni. Ha partról, akkor 240 is lehet a botunk hosszúsága. Ha csónakból, akkor a rövidebb lesz a megfelelő.
- Amennyiben a vizek legnagyobb ragadozójára pályázunk, akkor a botunk ideális dobósúlya sokkal nehezebb lesz.
- Függ, hogy mekkora vízen és mekkora vízmélységben horgászunk. Ez is mind befolyásolja a dobó súlyunkat.
- A bot gyűrűi legyenek alumínium-oxid, de inkább sziliciumcarbid (SIC) anyagból - a legújabbak Titánium SIC ötvözetből gyártódnak. Ez az anyag annyira kemény, hogy egy hagyományos reszelővel nem lehet kárt tenni benne, amit a zsinór fogja elsőként meghálálni, hiszen minimális súrlódás mellett jóval távolabbra repül, és nem koptatja a felületét. Mivel hosszabb életet garantál, ez mindenképpen költségmegtakarítást is jelent.
- A gyűrűk egytalpúak, vagy kéttalpúak lehetnek. Az egytalpú gyűrűzés előnye, hogy nem merevíti a bot anyagát, így a dobásnál és a fárasztásnál is jobban dolgozik. Hátránya azonban, hogy lényegesen sérülékenyebb, mint a kéttalpú. A dupla helyen rögzített gyűrűk a bottestet merevebbé teszik, ezáltal az keményebben viselkedik.
- Nem elhanyagolható paraméter a bot markolata sem, ami a leggyakrabban parafa, de szintetikus anyagból is készülhet. Egy a fontos: az, hogy ne csúszkáljon rajta az ember keze, még akkor sem, ha esik az eső - legyen stabil, kézreálló, jó fogást garantáló. A hossza is fontos, ami egyénenként mást és mást jelent, hiszen a túl hosszú nyél pont annyira zavaró, mint a túl rövid.
Az ideális az a hossz, ami maximum egy arasszal nagyobb, mint a használója alkarja, ellenkező esetben beleakad a ruházatba. A túlzottan rövid nyelű bot sem jó, mert nem lehet vele dobni. - A horogbeakasztó a jó pergetőbot nélkülözhetetlen kelléke és nemcsak kényelmi szempontból. De ilyet lehet külön is vásárolni.
- Az egyik legfontosabb paraméter a botok tag osztása - egy jó pergetőbot sosem teleszkóp rendszerű! Ideálisnak a kettő tagból álló tekinthető.
- A botok illesztése is kulcskérdés, fontos, hogy az illesztésnél a bot a használata közben se lazulhasson meg, ne csúszhasson szét, mert ez egyrészt megkeseríti a horgászatot, másrészt bottörést is eredményezhet.
- Az orsótartó is többféle lehet - aminek a sok dobás miatt nagyon stabilan kell tartania az orsót.
- A botvég záródása legyen gumírozott, de ne túl nagy és hivalkodó. A gumírozott vég előnye, hogy az esetlegesen leejtett botvég garantáltan nem sérül meg.
Egy jól megválasztott pergető bottal - és az optimálisan hozzá illő orsót, zsinórt, műcsalit alkalmazva - érezni fogjuk a műcsalink mozgását. Milyen pergető botot vásárolj? A fentiekből reményeink szerint kiderült…
De, ha további segítségre lenne szükséged vagy esetleg egyedi igényed van, akkor bátran vedd fel velünk a kapcsolatot és segítünk.
Leave a comment
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.